Pěstování Levandule

Postup při pěstování v 7 bodech

Toužíte si zasadit na zahrádce vlastní levanduli? S následujícími tipy to hravě zvládne opravdu každý.

1. Propustná půda

Levandule potřebují propustnou, nejlépe písčitou půdu a dobré odvodnění. Dobře se osvědčuje pěstování levandule na mírně svažitých místech nebo ve speciálně vytvořených kopečcích.

2. Hnojení

Levandule rostou zejména na vápenitých půdách, chceme-li tedy našim rostlinkám dopřát něco navíc, můžeme hnojit dolomitem a vápenatými hnojivy. Hnojením dusíkatými hnojivy levandulím rozhodně neuškodíme, ale pokud hnojení vynecháme, rostliny si poradí samy.

3. Zálivka

Mladé levandule zaléváme pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, nicméně rostliny se bez ní kupodivu celkem dobře obejdou.

4. Pravidelné zastřihávání

Levandule je třeba pravidelně sestříhávat, což platí již pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihneme na jaře, podruhé po odkvětu (tj. začátkem srpna). Levandule vždy stříháme tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříháme do dřeva. Velmi důležité je po odkvětu ustřihnout také stonky s květy a poté provést další sestřižení celé rostliny – mírně nad úroveň nových lístečků, jež nám vyrašily na jaře po prvním stříhání.

5. Sklizeň a sušení

Levandulové květy můžeme sklízet za účelem sušení, a to buď do dekorativních svazků nebo pro výrobu levandulového čaje či koření. Pokud chceme květy užít k těmto účelům, je třeba ustřihnout stonky dříve, než rostliny plně rozkvetou, to znamená ve chvíli, kdy jsou květy již fialové, ale ještě se neotevřely. Levandule sušíme rozložené na stolech nebo ve svazcích zavěšené květy dolů. Svazky skladujeme v krabicích nebo ve skříni, nejlépe zabalené do papíru. Sušený květ skladujeme stejně jako čaj a koření, tj.ve skleněných lahvích se zábrusem.

6. Množení řízkováním

Levandule můžeme také poměrně snadno rozmnožovat. Z dospělé rostliny ostříháme na jaře nebo v létě řízky. Stříháme v místě, kde je rostlina ještě ohebná, ale přitom již natolik dřevnatá, že by se při přehnutí zlomila. Řízky namočíme do pudru pro podporu tvorby kořenů a po 3-5 řízcích zasadíme do květináčků do zahradnického nebo množárenského substrátu. Substrát udržujeme mírně vlhký.

7. Slunce

Levandule potřebují dostatek slunečního světla, snáší přímé slunce. Řízkované rostlinky však necháváme raději v polostínu, dokud nezakoření a neobrazí. Na zimu levandule přikryjeme chvojím, abychom je ochránili před mrazem.

2 Odpovědi na “Pěstování Levandule”

  1. Dagmar 17.12.2013 na 23.09 #

    Tak jsem se pěkně zasekla-prohlížela jsem si své uložen obchody,že se kouknu zase po nějakém hrníčku a narazila na vá obchod,který kdysi vypadal úplně jinak a ne že zrovna nejlép:-))
    ale musím říct,že to je tedy proměna!!! jsem opravdu unešená. Hned jsem si aspoň obednala pro sebe hrníčk-už kupuji jen pro sebe.Ale až nebude půlnoc,zkouknu ještě určitě ostatní věci.
    Krásné vánoce a jen tak dál!!

    • Šárka Mičková 7.1.2014 na 19.27 #

      Dobrý večer paní Dagmar,
      omlouvám se, že na Váš milý komentář reaguji se značným spožděním, ale bylo před vánoci spousta práce a já teď
      teprve doháním všechny resty. Jsem moc ráda, že se Vám můj eshop líbí a zboží Vám připadá zajímavé.
      Snažím se a taky mě to ohromně baví.
      Teď už se chystají prezentace jarního zboží ve všech velkoobchodech, tak snad bude zase něco nového v nabídce.
      Ještě jednou děkuji za chválu a povzbuzení a přeji krásné zimní dny.
      Šárka Mičková